Wielkanoc z Folklorem i Tradycją

 

Po sześciu tygodniach postu zapraszamy do wspólnych obchodów Świąt Wielkiej Nocy. Program nawiązuje do tradycji łemkowskiej wsi. Proponujemy zatem regionalne potrawy, uczestnictwo w obrzędach, odwiedziny w miejscach kultu oraz wiele atrakcji turystycznych. Naturalna oprawa górskiego krajobrazu nadaje tym świętom wzniosły, metafizyczny wymiar, w którym wszechobecność Istoty Najwyższej jest zupełnie naturalna i odczuwalna w każdym szczególe. Spacery, górskie wędrówki, jazda konna, wycieczki rowerowe, przejażdżki bryczką, ogniska i wiele innych atrakcji, pozwolą aktywnie zrekompensować czas spędzony przy biesiadnych stołach. Zapraszamy do spędzenia Świąt Wielkanocnychw miłej domowej atmosferze. Alleluja!

Program pobytu:

29.03.2018r.

 • Przyjazd do ośrodka i zakwaterowanie gości.
 • Kolacja powitalna.
 • Zasiądziemy do wspólnej "Wieczerzy Paschalnej" w Izbie Biesiadnej, w nawiązaniu do tradycji opisanych w Starym Testamencie skosztujemy jagnięcia, nie zabraknie pieczonego chleba, domowego smalcu i ogórków kiszonych, w wędzarni uwędzimy pyszne pstrągi. Poopowiadamy o bieszczadzkich tradycjach, będzie trochę legend i trochę zwyczajów. Szczegółowo omówimy programu pobytu.

30.03.2018r.

 • Śniadanie w formie szwedzkiego stołu.
 • Droga Krzyżowa na Tarnicę.
 • Przed południem wraz z chętnymi wyruszymy na najwyższy szczyt w Bieszczadach polskich (1346m n.p.m.).
  Każdego roku w Wielki Piątek Tarnicę zdobywa kilka tysięcy pielgrzymów i turystów. Podróż można odbyć jako Drogę Krzyżową, słuchając rozważań wędrujących tam pielgrzymów. Atmosfera tego miejsca jest niepowtarzalna, a widoki zapierają dech w piersiach.
 • Obiadokolacja.
 • Malowanie pisanek z animatorem.
  Jak tradycja nakazuje w wieczór Wielkiego Piątku nie może zabraknąć kraszenia pisanek. Metod jest wiele, w Bieszczadach najpopularniejsze jest malowanie woskiem, zabarwianie w łupkach cebuli, czy – wersja wymagająca dużo więcej precyzji skrobanie nożykiem. Nie zabraknie także wyklejanych pisanek bibułą czy tych najprostszych przystrojonych gotowym wzorkiem. Nasze pisanki poświęcimy w sobotę rano, a w niedziele zagoszczą na świątecznym stole.

31.03.2018r.

 • Śniadanie w formie szwedzkiego stołu.
 • Wyjście do drewnianego Kościółka w Woli Michowej na poświęcenie pokarmów.
 • Wycieczka krajoznawcza po Bieszczadach:
  BIESZCZADZKA PĘTLAwycieczka z przewodnikiem Cisna – Lesko – Zagórz – Komańcza – Wola Michowa. Odwiedzimy słynną „Siekierezadę” w Cisnej, zaglądniemy do chatki bieszczadzkiego poety Ryszarda Szocińskiego, poznamy miasto Lesko – „bramę Bieszczadów”, w Zagórzu zjawiskowe ruiny klasztoru i nowy punkt widokowy na Dolinę rzeki Osławy, następnie zwiedzimy Klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy, gdzie siostry opowiedzą trochę o historii, życiu w Klasztorze i czasach gdy gościł u nich kard. Stefan Wyszyński. – 50zł/os.
 • Obiadokolacja.

01.04.2018r. WIELKA NIEDZIELA

 • 11:00 UROCZYSTE ŚNIADANIE WIELKANOCNE
  Śniadanie wielkanocne to jeden z najważniejszych posiłków w roku w każdym domu. W Naszej Chacie również to wyjątkowy moment. Na stole zagoszczą tradycyjne potrawy wielkanocne, a także typowo bieszczadzkie przekąski świąteczne. Wszystko domowe, przygotowywane według rodzinnych receptur. Głównym motywem na wielkanocnego stołu są jaja. Symbol nowego życia. Rozpoczniemy świętowanie od dzielenia się nim. Skosztujemy jajek z chrzanem, majonezem, faszerowanych grzybami czy wiosennie - w towarzystwie warzyw. Na gorąco podamy żur po staropolsku i białą kiełbaskę. Oprócz tego pasztety i szynki. Dodatkowo sałatki, domowy chleb i słodka bieszczadzka chałka, wielkanocny mazurek, babka i szarlotka. Będzie pysznie i domowo.
 • wycieczka krajoznawcza – WOLA MICHOWA KIEDYŚ I DZIŚ
  Po śniadaniu proponujemy pieszą wycieczkę po okolicy. Z przewodnikiem zwiedzimy stary cmentarz Żydowski, dziś zapomniany, a kiedyś tętniący życiem rynek i żubrowisko - zagrodę dla żubrów gdzie często można spotkać wypasające się tam zwierzęta.
 • 18:00 BIESIADA ŚWIĄTECZNA
  Po powrocie rozpoczniemy biesiadowanie rozpoczęte świątecznym obiadem. Przygrywać nam będzie Łemko i Bojko. Nie zabraknie regionalnych przyśpiewek czy tradycyjnych polskich biesiadnych brzmień. Będzie wesoło, śpiew i tańce do późnych godzin nocnych.

02.04.2018r.

 • śniadanie w formie szwedzkiego stołu, pożegnanie gości.

Cena jednego zgłoszenia wynosi 596 zł od osoby.

Młodzież od 10 do 18 lat 496 zł od osoby.
dzieci od 3 do 9 lat 300 zł

Kontakt:
Wojciech Gosztyła „Kija Chata” Wola Michowa 14,
38- 543 Komańcza tel: 502 472 112
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Serdecznie zapraszamy! Gospodarze ośrodka.

Strona używa plików cookie. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na zapisywanie plików cookie na urządzeniu użytkownika.